Światowy Dzień Rzucania Palenia - 2016
Światowy Dzień Rzucania Palenia - 17 listopada 2016
Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz ten w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący - aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem całe USA i większość palaczy. Zachęcone wynikami akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Akcja przyjęła się w wielu państwach na świecie, w tym także w naszym kraju, gdzie od 1991 roku organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według Fundacji, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.
W związku z nadchodzącym wydarzeniem Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Białymstoku zaprasza na akcję profilaktyczną. Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia na terenie PWOMP odbędą się badania profilaktyczne połączone z konkursem z nagrodami. Akcję skierowano do wszystkich osób zainteresowanych powyższą problematyką. Współorganizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.
Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Białymstoku - w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy antytytoniowej - przypomina o zakazie używania e-papierosów w miejscach publicznych oraz o konieczności umieszczania znaku zakazującego używania e-papierosów.
Zgodnie z nowymi przepisami używanie papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych ograniczone zostaje w miejscach publicznych w takim samym zakresie, jak palenie papierosów tradycyjnych. Zakaz palenia e-papierosów obowiązuje więc m.in. na przystankach, w środkach transportu, na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w placówkach oświatowych, obiektach sportowo-rekreacyjnych, lokalach gastronomicznych i placach zabaw.
Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia obowiązany jest o umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych .
Brak informacji o zakazie palenia skutkuje karą grzywny do 2000 zł.
Osoby palące wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe lub papierosy elektroniczne wbrew postanowieniom ustawy podlegają karze grzywny do 500 zł.
Ustawa wprowadza również zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników z płynem nikotynowym do ich uzupełniania osobom poniżej 18-go roku życia.
Od dnia wejścia w życie ustawy obowiązuje także bezwzględny zakaz reklamy i promocji oraz sprzedaży na odległość (w tym internetowej) papierosów elektronicznych i płynów do e-papierosów.
Za złamanie większości nowych ograniczeń lub zaniechanie obowiązków przedsiębiorcom grozić będzie kara do 200 tys. złotych lub kara pozbawienia wolności.
Szczegóły dotyczące znowelizowanej ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU2016000133
W załączeniu: plakat promocyjny wydarzenia, mini fotorelacja i sprawozdanie z akcji.