bezpłatne badania studentów

Białystok zaszczepiony przeciw grypie

Białystok zaszczepiony przeciw grypie

8 października 2016 roku w Białymstoku w ramach III Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy odbyła się akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Ponad 80% korzystających ze szczepień pacjentów, stanowiły osoby z grup ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych, tj. chorzy przewlekle na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, cukrzycę i osoby starsze.

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców Białegostoku odbyły się 8 października 2016 roku w godzinach 9:00-14:00 w Przychodni L.S.S.P. „Eskulap” przy ul. Nowy Świat 11c. W sezonie 2015/2016 w województwie podlaskim zanotowano 103 686 przypadków zachorowania na grypę. Dane te udowadniają, że wirus grypy dotyka wiele osób, a zarażanie chorobą przez drogę kropelkową jest niezwykle łatwe. Prostym i łatwym rozwiązaniem jest szczepienie pozwalające uniknąć powikłań pogrypowych. Grypa jest niebezpieczną chorobą, która może prowadzić do śmiertelnych powikłań. Warto więc w okresie jesiennym pamiętać o szczepieniu przeciw wirusom wywołującym grypę. Uważa się, że szczepienie to najlepsza metoda zapobiegania grypie.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, co roku, w okresie jesiennym starają się przypominać o szczepieniach przeciw grypie. Chcemy zaszczepić jak największą liczbę osób, ponieważ zapobieganie chorobom jest jednym z najważniejszych zadań w medycynie. Niedopuszczenie do rozwoju grypy minimalizuje ryzyko późniejszych powikłań, które wymagają długiej hospitalizacji. Powikłania pogrypowe w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Skuteczność szczepień jest bardzo wysoka, ponieważ sięga 70-89% u osób poniżej 65 roku życia. Nawet jeśli zachorujemy, dzięki szczepieniu, chorobę będziemy przechodzić znacznie łagodniej i bez późniejszych powikłań - podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Dlaczego warto szczepić się przeciw grypie? Powodów jest wiele, a do najważniejszych należą zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę lub w razie infekcji, złagodzenia jej przebiegu. Warto pamiętać, że szczepienie pozwala na zredukowanie wystąpienia liczby groźnych powikłań pogrypowych. Osoby zaszczepione ograniczają transmisję wirusa, a dzięki temu chronią przed zarażeniem tych, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Zmobilizowanie społeczeństwa i większa świadomość szczepień to główny cel działań Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Dodana: 14 październik 2016 11:55

Zmodyfikowana: 14 październik 2016 11:55