Cel i przebieg badania psychologicznego
Cel i przebieg badania psychologicznego
Badanie psychologiczne ma na celu orzeczenie o posiadaniu lub nie posiadaniu predyspozycji oraz istnieniu lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, pracy na stanowisku kierowcy oraz innych stanowiskach.
Zakres badania psychologicznego dotyczy w szczególności oceny:
- funkcji poznawczych oraz intelektualnych;
- cech osobowości oraz temperamentu;
- sprawności psychomotorycznej badanego.
W/w w funkcje oceniane są na podstawie wywiadu, obserwacji, wyników testów psychologicznych oraz specjalistycznej aparatury diagnostycznej. Metody badawcze dobierane są przez psychologów na podstawie indywidualnej oceny każdego z pacjentów, w razie konieczności psycholog może poszerzyć zakres badania.
Badanie psychologiczne poprzedzone jest rejestracją, do której wymagane są:
- skierowanie na badanie psychologiczne (wystawione przez właściwy podmiot- starostwo, policję, lekarza, przewoźnika drogowego, firmę);
- dowód osobisty;
- prawo jazdy ( jeśli nie zostało zatrzymane).
Na badanie psychologiczne należy zgłaszać się trzeźwym, zdrowym oraz wypoczętym. 48 h przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz substancji psychoaktywnych. Osoby mające wady wzroku proszone są o zabranie na badanie okularów lub szkieł kontaktowych.
Badanie psychologiczne:
- kierowców kategorii C, C+E, D;
- kierowców taksówek;
- kierowców pojazdów uprzywilejowanych;
- kierowców skierowanych na badanie w związku z kierowaniem pod wpływem alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej;
- kierowców, którzy przekroczyli limit punktów karnych;
- skierowanych z powodu udziału w wypadku drogowym;
- skierowanych przez lekarza
zgodnie z Ustawą o Transporcie drogowym i Ustawą o kierujących pojazdami kosztuje 150, 00 zł (cena jest jednakowa we wszystkich pracowniach psychologicznych).
Badanie częściowo ma charakter grupowy, a częściowo indywidualny. Przed rozpoczęciem badania podawana jest wyczerpująca oraz zrozumiała instrukcja dotycząca przebiegu badania. W razie konieczności każdemu badanemu indywidualnie udzielane są dodatkowe informacje.
W sytuacji nagłej niedyspozycji bądź też sytuacji losowych istnieje możliwość przerwania oraz dokończenia badania w innym ( nieprzekraczającym 14 dni) terminie bez dodatkowych opłat.
Badanie psychologiczne kończy się diagnozą oraz wystawieniem właściwego, określonego przepisami orzeczenia. Istnieje możliwość otrzymania dodatkowego orzeczenia po wniesieniu opłaty przewidzianej cennikiem.