KONKURS DLA PRZYSZŁYCH KIEROWCÓW
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku wraz z Prezydentem Miasta Białegostoku w imieniu współrealizatorów: Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej O/Białystok i Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku,Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku w imieniu współrealizatorów: Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej O/Białystok i Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku zaprasza przyszłych kierowców z terenu miasta Białystok do udziału w konkursie wiedzy i na hasło o tematyce antynikotynowej.
Działania skoncentrowane wokół tegorocznej akcji „Światowy Dzień Rzucania Palenia” (21 listopada) mają zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu na zdrowie i życie osób kierujących pojazdem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje może nieść za sobą palenie podczas jazdy. Odwrócenie uwagi związane z paleniem papierosa podczas kierowania autem może mieć bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i osób z nim podróżujących. Szereg czynności poprzedzających zapalenie papierosa, strzepywanie popiołu, szukanie zapalniczki, szukanie popielniczki do zgaszenia papierosa powoduje rozproszenie uwagi i dekoncentrację. Oderwanie ręki od kierownicy obniża możliwości manewrowe kierowcy, a doświadczenie tzw „spadnięcia żaru” czy wypadnięcie papierosa z ręki automatycznie powoduje reakcje paniczną co w konsekwencji może bardzo negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.
Wdychanie dymu tytoniowego niesie negatywne skutki zdrowotne zarówno dla kierowcy jak i pasażerów pojazdów. Palenie z racji swojej toksyczności obniża sprawność psychoruchową, powoduje niedotlenienie mózgu, zmęczenie i obniżenie czasu reakcji na zagrożenie.
Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tys. substancji chemicznych, w tym aż 40 rakotwórczych, a boczny strumień dymu tytoniowego wdychany przez osoby przebywające w towarzystwie palącego kierowcy zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez samego palacza.
Celem podjętej interwencji jest tworzenie mody na niepalenie wśród kierowców oraz edukacja na temat skutków wynikających z palenia tytoniu zarówno w aspekcie zdrowotnym, ekonomicznym, socjalnym jak i prawnym.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wymyślenie ciekawego hasła o tematyce antynikotynowej i wypełnienie karty konkursowej, w której znajdują się pytania dotyczące szkodliwości palenia papierosów.
Karta konkursowa dostępna jest w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białymstoku ul Warszawska 57A, Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku ul. Wiewiórcza 64, Referacie Zdrowia Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku ul. Bema 61/1, Podlaskim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Białymstoku oraz na stronach internetowych :
Komisja konkursowa przyzna trzy nagrody:
I nagroda – o równowartości 400 zł
II nagroda – o równowartości 300 zł
III nagroda – o równowartości 200 zł
w formie nagród rzeczowych.
Fundatorzy nagród: Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział w Białymstoku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku
Podsumowaniem konkursu będzie impreza prozdrowotna w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku, planowana dnia 19 listopada 2013. W tym dniu będzie można skorzystać z licznych porad specjalistycznych dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa kierowcy oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami.
Zorganizowane zostaną m.in. punkty edukacy
jno-informacyjne dotyczące wpływu środków psychoaktywnych na kierowcę.
Konkurs jest współfinansowany w ramach:
-UMOWY NR W/UD/DSP/618/2013 o powierzenie realizacji zadania publicznego w zakresie promocji i profilaktyki zdrowia pn:” Działania zmierzające do zmniejszenia rozpowszechnienia palenia tytoniu wśród mieszkańców miasta Białegostoku”
-Projektu KIK/68 pt. Profilaktyczny Program w Zakresie Przeciwdziałania Uzależnieniu Od Alkoholu, Tytoniu i Innych Środków Psychoaktywnych w ramach Szwajcarsko Polskiego programu współpracy.