bezpłatne badania studentów

Podsumowanie programu antynikotynowego

MIEJSCE PRACY WOLNE OD DYMU TYTONIOWEGO

W 2008 roku Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy rozpoczął realizację programu pn. Miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego,  w ramach realizacji zadania publicznego, działania promocyjne służące zmniejszaniu zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Istotą programu było ścisłe i konsekwentne przestrzeganie zapisów „Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych „ dotyczących miejsca pracy oraz podejmowanie przez firmę kompleksowych działań ułatwiających pracownikom ograniczanie lub całkowitą rezygnację z palenia tytoniu.

Program zbudowano w oparciu o materiały metodyczne Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Został on opracowany przez Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Białymstoku i Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Białymstoku oraz uzyskał wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Celem programu była pomoc osobom kierującym zespołami ludzkimi w zakładach pracy w minimalizowaniu zjawiska palenia tytoniu przez pracowników.

Jego realizację rozpoczęto od badań diagnozujących potrzeby i problemy 80 firm oraz instytucji, związane z promocją zdrowia w miejscu pracy, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia środowisk wolnych od dymu tytoniowego.

Uzyskane informacje z badań ankietowych przeprowadzonych wśród pracodawców i pracowników przedstawiono na konferencji zorganizowanej w listopadzie 2009 roku. Zaprezentowano pracodawcom otrzymane wyniki badań ankietowych oraz przedstawiono im działania, które wspierają pracowników w odejściu od nałogu palenia a firmę uwalniają od dymu tytoniowego.

W roku 2010 przystąpiliśmy do wdrażania działań antynikotynowych na miarę potrzeb i możliwości pracodawców oraz pracowników. Przeprowadzono 19 spotkań szkoleniowych, w trakcie których przeszkolono 341 osób.

Kampania informacyjna promująca niepalenie i zachęcająca do zerwania  z nałogiem, dostosowana była do sytuacji zdrowotnej, finansowej i warunków  pracy w firmie, skierowana do osób palących

W 2011 roku przeprowadzono analizę wartości programu i ocenę osiągniętych efektów.

Do zebrania informacji został stworzony kwestionariusz ankiety składający się z 12 pytań.

W badaniu uczestniczyło 341 osób z 16 zakładów pracy województwa podlaskiego. Zasadniczym celem programu było zmniejszenie liczby osób palących.

Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w ramach programu „ Miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego” przedstawiono na konferencji w listopadzie 2011 roku.

Dodana: 17 maj 2013 10:57

Zmodyfikowana: 24 luty 2014 11:23