Przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych
Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych
Jedną z głównych grup docelowych Projektu stanowiły osoby aktywne zawodowo. Wśród metod dotarcia do nich w ramach Projektu kluczową rolę odgrywali Liderzy Regionalni z Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy. Przy promocji Projektu współpracowano z WSSE i PSSE w Białymstoku (prowadzono edukację w zakresie profilaktyki uzależnień podczas imprez prozdrowotnych i akcji profilaktycznych organizowanych na terenie miasta Białystok.
Pod koniec 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Starostwo Powiatowe w Sokółce wyrazili chęć uczestniczenia w Projekcie 2/P/SPPW/KIK/68 dotyczącym „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Działania edukacyjne miały na celu dostarczenie personelowi tych firm niezbędnej wiedzy oraz wykreowanie motywacji do ograniczania bądź eliminowania konsumpcji substancji psychoaktywnych, a tym samym upowszechnienie działań korzystnych dla stanu ich zdrowia.
12 czerwca 2014 roku o godz. 08:30 odbyło się spotkanie edukacyjno-konsultacyjne w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, a 13 czerwca o godz. 09:00 w Starostwie Powiatowym w Sokółce.
Oprócz działań podejmowanych przez Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy wiele działań profilaktycznych i interwencyjnych realizowanych było przez same firmy (w załączeniu).
Zakłady pracy i instytucje, które zaangażowały się w realizację Projektu zyskały równocześnie bardziej świadomy odpowiedzialności za zdrowie personel, ograniczyły niekorzystne dla swojego funkcjonowania konsekwencje picia alkoholu, palenia tytoniu, czy nadużywania leków przez pracowników oraz zdobyły niezbędne doświadczenie w zakresie planowania, wdrażania i oceny programów edukacyjno-interwencyjnych.
Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy ogłosiło konkurs na Lidera działań na rzecz zdrowia pracowników. Celem konkursu było wyłonienie i wyróżnienie firm - liderów we wprowadzaniu w swoich środowiskach pracy dobrych praktyk na rzecz zdrowia pracowników w zakresie ograniczania konsumpcji substancji psychoaktywnych.
Kapituła konkursu pod patronatem Ministra Zdrowia dla zakładów pracy uczestniczących w Projekcie podjęła decyzję o przyznaniu tytułu Lidera działań na rzecz zdrowia pracowników oraz Certyfikatu za kompleksowe ograniczanie konsumpcji substancji psychoaktywnych w zakładzie pracy.
W związku z powyższym, Starostwo Powiatowe w Sokółce uzyskało Tytuł Lidera działań na rzecz zdrowia pracowników a Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku otrzymał Certyfikat za wdrożenie dobrej praktyki w zakresie używania przez pracowników tytoniu, alkoholu i innych substancji uzależniających.