bezpłatne badania studentów

Jaskra - Program profilaktyczny wczesnej diagnostyki jaskry 2023

oko1.png

 

PROGRAM PROFILAKTYCZNY WCZESNEJ DIAGNOSTYKI JASKRY

 

Szanowni Państwo!

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w programie profilaktycznym dotyczącym wczesnej diagnostyki jaskry.

Program skierowany jest do pracodawców wysyłających swoich pracowników na badania profilaktyczne do Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku.

Celem naszego programu jest zwiększenie wczesnego wykrywania jaskry oraz zwiększenie możliwości specjalistycznej opieki nad pacjentem z rozpoznaną jaskrą.

W programie będą mogły wziąć udział osoby powyżej 40 r.ż. , u których wcześniej nie stwierdzono jaskry.

Serdecznie zachęcamy pracodawców do włączenia się do naszej akcji. Koszt wykonania badania profilaktycznego u jednego pacjenta wynosi 50 zł.

 

W skład konsultacji okulistycznej wchodzi: badanie ostrości wzroku, badanie ciśnienia śródgałkowego, badanie przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej oraz badanie pola widzenia.

 

Pacjent oczekujący na badania profilaktyczne medycyny pracy otrzyma w rejestracji ankietę na temat ryzyka zachorowania na jaskrę.

Po wypełnieniu ankiety pacjent trafia do poradni okulistycznej, w której lekarz okulista po wykonaniu niezbędnych badań ocenia stan narządu wzroku.

Osoba badana po wizycie okulistycznej otrzymuje dokument, w którym znajdują się wyniki z badań okulistycznych oraz informacja o wyniku badania.

Jeśli wynik jest prawidłowy, pacjent na tym etapie kończy udział w programie.

Jeśli pada podejrzenie jaskry, lekarz okulista kieruje pacjenta do poradni POZ w celu uzyskania skierowania do poradni okulistycznej NFZ na rozszerzoną diagnostykę.

 

 

Realizacja programu wczesnej diagnostyki jaskry będzie trwała do końca 2023r.

Jeśli wyrażają Państwo chęć udziału w Programie, prosimy o kontakt z naszym Ośrodkiem w celu podpisania umowy.

Tel. (85) 6647802

Według WHO jaskra jest drugą po zaćmie przyczyną ślepoty oraz choroba narządu wzroku o największym wzroście zapadalności wraz z wiekiem. Każdego roku z powodu jaskry wzrok traci około 2,4 mln osób. Dotyczy to około 3% populacji powyżej 40. roku życia oraz 17% populacji powyżej 85. roku życia.

W Polsce na jaskrę choruje ponad 800 tys. osób, prawdopodobnie 10% chorych nie zdaje sobie z tego sprawy.

Najnowsze dane WHO przewidują 120% wzrost zachorowalności na jaskrę wśród osób po 60. roku życia do 2050 r.

Następstwem jaskry jest nie tylko zaburzenie widzenia, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale także zaburzenia w sferze ogólnego stanu zdrowia i funkcjonowania społecznego. Upośledzenie widzenia wiąże się m.in. ze znacznie większa urazowością, wzrostem częstości złamania szyjki kości udowej i występowania zaburzeń depresyjnych oraz znacznym ograniczeniem aktywności zawodowej.

                                  

                                            

 

Dodana: 23 marzec 2023 09:31

Zmodyfikowana: 23 marzec 2023 10:09