bezpłatne badania studentów

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

 

729x308.jpg


hepatitis-day.jpg
    W dniu 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby w celu poszerzania wiedzy na temat zakaźnych chorób wątroby.  Wyróżnić można 5 typów Wirusowego Zapalenia Wątroby: A,B,C,D i E. Do zakażenia WZW typu A,D i E dochodzi poprzez spożycie zakażonej żywności wody oraz podczas bezpośredniego kontaktu z nosicielem.  Największy problem stanowią zakażenia wirusem typu B i C które łącznie na świecie stanowią główną przyczynę zgonów. W przypadku WZW typu b istnieje szczepienie, które skutecznie chroni przed zachorowaniem. Natomiast leki dedykowane WZW mogą wyleczyć ponad 90% zakażeń.

WZW B i C mogą przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Ze względu na wieloletni bezobjawowy przebieg zakażenia wirusem WZW C, chorobę określono mianem wirusowej bomby zegarowej” lubcichej epidemii”.

 

Wirusy WZW B i C przenoszą się poprzez krew, najczęstszą formą narażenia są:

  • kontakt z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tymi stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki),
  • zażywanie narkotyków dożylnych i stosowanie niebezpiecznych praktyk związanych z wstrzyknięciami (np. używanie wspólnych niesterylnych narzędzi),
  • niebezpieczne i niezabezpieczone praktyki seksualne, które prowadzą do kontaktu z krwią.

 

Jak chronić się przed WZW typu B i C?

 

Zaszczep się przeciwko wirusowi HBV. Szczepionka to najlepsza forma ochrony przed WZW typu B. Wykonuje się ją bezpłatnie u noworodków oraz osób dorosłych, które nie były wcześniej zaszczepione, a są narażone w sposób szczególny. Nie istnieje natomiast szczepionka przeciwko wirusowi HCV.

Testuj się – wykonuj badania przesiewowe. Badania w kierunku wczesnego wykrycia zakażeń wirusem HBV i HCV są dostępne bezpłatnie w ramach pilotażowego programu profilaktyki nowotworów wątroby.

Lecz się – gdy wykryto u Ciebie zakażenie. Skuteczne terapie mogą wyeliminować wirusa HCV z organizmu, zanim zniszczy on wątrobę. Całkowite usunięcie z organizmu wirusa HBV jest niemożliwe, leczenie jednak hamuje postęp włóknienia wątroby oraz redukuje ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego.

Zapobiegaj zakażeniom. Do zakażenia może dojść w wyniku przerwania ciągłości tkanek i kontaktu z zakażoną krwią. Wirusy HBV i HCV znajdują się nie tylko w świeżej krwi osoby zakażonej, lecz także w śladowych ilościach krwi pozostawionej na używanych wcześniej narzędziach. Mogą być np. w zaschniętej krwi na cążkach do skórek, niekoniecznie widocznej gołym okiem.

Zmień styl życia na prozdrowotny. Racjonalne odżywianie pomaga zachować wątrobę w dobrej kondycji. Nie ma jednej, uniwersalnej diety wątrobowej, gdyż w zależności od stanu zdrowia pacjenta, w tym stopnia uszkodzenia wątroby czy chorób współistniejących, dietę ustala się indywidualnie.

 

 

Źródło:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/chron-sie-przed-wirusowym-zapaleniem-watroby

https://www.gov.pl/web/gis/swiatowy-dzien-wirusowego-zapalenia-watroby-wzw

Dodana: 27 lipiec 2023 11:49

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2023 11:53